Işık Etkileri

ÖN IŞIK ARKA IŞIK

 

Işığın açısı çok dikse Görüntüye dönük bir etki vardır ve biçimlendirme çok serttir. Gözler ve burun koyulaşır, burnun gölgesi uzun ve dikeydir. Şapka kenarları ve gözlükler geniş gölgeler oluştururlar. Gözlerde derinliği vurgular.

 

Yüz gölgedeyken burun aydınlanır. Bu etki en çok başın yukarı kaldırıldığı durumlarda belirginleşir. Alın ve omuzlar patlayabilir.

 

Işığın açısı çok azsa Bu durumda arka planda gölgeler oluşur. Düz bir resim oluşur ve konunun biçimi boyutlarıyla anlaşılmaz.

 

Işık, kamera objektifinde parlamaya neden olur. Lamba çerçevenin içine girebilir.

 

Alttan Aydınlatma Alttan aydınlatma gizemli bir atmosfer yaratır. Ürkütücü etkiler uyandırır. Baş, boyun seviyesinin altındaki hareketlerin gölgeleri yüzde görülür. Yüzdeki çizgileri yumuşatır.

 

Register to read more...

IŞIK YAPMA TEKNİKLERİ

 

Işık yapım teknikleri bu güne kadar üzerinde pek durulmayan bir konudur. Aslında bu teknikler çok bilinçli olmasa da pek çok alanda kullanılmaktadır. Işıkla duygusal ve psikolojik etkiler yaratmak istediğimiz zaman, çalışmanın başından sonuna kadar bir ışık tekniği şeçer ve uygularız.

Bu seçimi yaparken yönetmenin isteği, senaryoda geçen mekânların durumu, görüntü yönetmeni, ışık yönetmeni ve sanat yönetmeninin görüşleri, elimizde bulunan ışık malzemeleri ve bunların teknik özellikleri göz önünde bulundurulur.

Bu modülle sizlerin, ışık yapım tekniklerini kullanarak kullanım yerlerine göre farklı türde ışıklandırma yapmanızı amaçladık. Bu iş için sürekli olarak denemeler yapmak ve gözlem yapmayı bir tutku hâaline getirmek çok önemlidir. Daima ışığın etkisini inceleyiniz. 

Register to read more...